Karel Čapek, český spisovatel, který byl několikrát nominovaný na Nobelovu cenu. Přestože ji nikdy nezískal, dodnes patří k největším literárním osobnostem. Abychom si zpestřili hodiny literatury, vymyslela paní profesorka projekty, pomocí kterých jsme si představili Karla Čapka se vším všudy.
Věděli jste, že trpěl Bechtěrevovou nemocí? Nebo že působil jako dramaturg a režisér ve Vinohradském divadle? Že rád fotografoval, sbíral koberce a pěstoval kaktusy?
Během tří týdnů zaznělo celkem 6 prezentací, každý výstup doprovázel i kreativní prvek. Sérii odstartovala skupina, která nám představila osobnost Karla Čapka. Svou prezentaci doplnila kostkou, jejíž každá strana znázorňuje jinou část Čapkova života.
Čapka novináře a jeho styky se zahraničím nám představila další skupina, která zhotovila vlastní speciální výtisk Lidových novin. Čapkova utopická díla nám popsala třetí skupina, která jako kreativní výstup vyhotovila robůtka. Ten sice neumí mluvit, ale skrývá v sobě informace o dalších utopických dílech.
S Čapkem dramatikem a režisérem nás seznámila skupina, která vytvořila vlastní miniaturní divadelní scénu znázorňující jednu z replik Čapkova dramatu Bílá nemoc. Nezapomněli jsme ani na sladké štěně Dášenku. A nejen o jejích trampotách nám pověděla skupina zabývající se Čapkovým obyčejným životem a literaturou pro děti a mládež.
A třešničkou na dortu byla chlapecká skupina, která nám představila Čapka filozofa a humanistu. Přiblížila nám Čapkův vztah s prezidentem T. G. Masarykem a zprostředkovala jeho politické a filozofické názory.
Všechny skupiny zvládly svůj úkol na jedničku a o K. Čapkovi nám neunikla jediná důležitá informace či zajímavost. Kreativní výstupy jsou shromážděné u paní profesorky Dvořáčkové a můžete se na ně přijít podívat.
Karel Čapek byl rozhodně člověkem se širokým rozhledem a hlubokými vědomostmi. Byl znalcem lidské povahy a na srdci mu ležel osud celého světa, zejména našeho národa.
„Mladá generace má pocit, že s ní přichází lepší svět. Stará garda má pocit, že s ní ten lepší svět odchází.“ — Karel Čapek
Redakční rada 3. C