Ve čtvrtek 7. 2. zhlédly všechny 4. ročníky inscenaci románu George Orwella 1984 v divadle D21. Divadlo jsme navštívili již podruhé, a tak víme, že se jedná o divadlo s alternativním pojetím, které nemusí být příjemné každému divákovi. Tato inscenace však byla pojata klasičtěji a držela se románové předlohy. Zároveň se hercům povedlo navodit atmosféru neustálého dohledu Velkého bratra, před kterým není úniku.
Orwellova antiutopie se odehrává v Londýně ve vzdálené budoucnosti (román vznikl v roce 1949). Ukazuje extrémní model diktatury, ve které je nepřetržitá kontrola a pronásledování pro občany na denním pořádku.
Vzhledem k tomu, že každý si pod pojmem “totalita” představí něco trochu jiného, uspořádali pro nás organizátoři po představení workshop, ve kterém jsme nad tímto a podobnými pojmy diskutovali a zamýšleli se nad totalitními režimy a nad tím, proč vznikají. Lidé nikdy nepřestanou toužit po moci a my bychom si neměli toto nebezpečí přestat připomínat, abychom takové tendence dokázali rozpoznat a zabránit jim.
Pro naši generaci, která již nezažila komunistický režim, je toto téma poněkud vzdálené a opětovný nástup totality se nám může zdát nemožný. O to větší nebezpečí hrozí, pokud se lidé nepoučí z historie a demokracii nebudou chránit. Její ztráta může být blíže, než si dokážeme představit.
Kristýna P., 4. C